Domény

Hostujeme stovky domén. Zejména s koncovkou CZ, ale i mnohé další. Rádi pro vás doménu zaregistrujeme a budeme spravovat. Pro správný chod domény je potřeba DNS, které provozujeme na vlastních serverech, přesněji autoritativní primární i sekundární.

Více o doménách

Doménové jméno je tvořeno posloupností několika částí oddělených tečkami. Části jsou seřazeny podle obecnosti: první část (např. cs) je nejkonkrétnější, může popisovat jeden konkrétní počítač, druhá část (např. org) je nejobecnější, popisuje celou velkou skupinu počítačů a sítí. Poslední část se nazývá doména nejvyššího řádu (top-level domainTLD) a popisuje rozdělení na země a obecné skupiny organizací (podrobnosti viz samostatný článek). Části jsou také někdy číslovány (opět odzadu), takže např. org je doména 1. úrovně, wikipedia.org je doména 2. úrovně atd.

Domény nelze koupit, ale pronajmout a to obvykle na 1 rok. Běžné ceny se pohybují od 200 do 500 Kč za rok (dle TLD). Existují levější domény (například .xyz) za 23Kč , ale i dražší (například .rich) za 46.000Kč.

Hlavní problém však spočívá v tom, že veškerá atraktivní jména jsou již rozebrána. To beze zbytku platí o TLD .com, kde prostě domény nejsou, nepoužívané zabrali spekulanti a draze se je snaží prodat. O něco lepší je situace v TLD .cz, kde stále je co najít.